Μεγάλη νίκη 84-75 την ΕΑΠ , μεγάλη ατμόσφαιρα στο Κλειστό !!

0
82

Μια μεγάλη νίκη που συνοδεύτηκε από μια πολύ καλή εμφάνιση πέτυχε ο ΑΣΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ μέσα σε μια μεγάλη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι και των δύο ομάδων .
Σε ένα παιχνίδι που το θέαμα του δεν είχε σε τίποτα να ζηλέψει από αγώνες μεγαλύτερων κατηγοριών ο ΑΣΣΑ επιβάλλοντας για 40 λεπτά τον ρυθμό του μη χάνοντας σε κανένα σημείο την πρωτοπορία στο σκορ .
Με 6-0 ,9-3 ,12-5 ,20 -12 προηγήθηκε ο ΑΣΣΑ αλλά το δεκάλεπτο έληξε με 25-25 αφού η ΕΑΠ βρήκε τις απαντήσεις .
Ίδιο σκηνικό στο β δεκάλεπτο όπου οι διαφορές 6,8, και 10 πόντων 39-29 στο 15’ εξανεμίστηκαν και πάλι με σκορ ημιχρόνου 44-41.
Αποφασισμένος να τελειώσει τον αγώνα βγήκε στο γ δεκάλεπτο ο ΑΣΣΑ και έχτισε διαφορές πάνω από 14 πόντους έφτασε και στους 18 64-46 με πραγματικά μπάσκετ ανωτέρων κατηγοριών , με την ΕΑΠ να καταφέρνει να μειώσει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 67-53.
Πλέον ο αγώνας με την κυριαρχία των αθλητών της Αμαλιάδας κάτω από τα καλάθια αλλά και την ευστοχία από τα 6.75 είχε γύρει υπέρ των γηπεδούχων που στη μεγαλύτερη τιμή της έστειλαν την διαφορά στο 74-54 στο 33´. Στο 38’ το σκορ ήταν στο 83-67 για να φθάσουμε στο 84-75 μετά από μια υπερπροσπάθεια της ΕΑΠ .
ΑΜΑΛΙΑΔΑ: Παπαγιάννης , Αντωνόπουλος , Θεοδωρόπουλος 5(1), Τοπιντζης , Κιούφης 3(1), Συνετός 7(1), Μαναβόπουλος 20, Κάλλης 25(5), Αγραπιδάκης , Νικολόπουλος 22, Μαντούβαλος 2.
ΕΑΠ:Διαμαντόπουλος 21(1), Τσώλος , Φραγκισκάτος , Κυριακίδης , Φωτιάδης 3(1), Σταυράκης 13(2), Δημόπουλος Ν 10(2), Παλλαδινός 9, Γιαννακόπουλος 8, Μπεκατώρος 11(1),