Θανάσης Αντετοκούνμπο: Έριξε κουτουλιά σε αντίπαλό του στη βαριά ήττα των Μπακς από τους Σέλτικς

0
163

Σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε με το απαραίτητο… πρόγευμα λίγο πριν το τέλος της regular season και την έναρξη των play-offs του ΝΒΑ, οι Σέλτικς ήταν οι μοναδικοί πρωταγωνιστές στο παρκέ του Fiserv Forum κόντρα στους Μιλγουόκι Μπακς (99-140).

Παίρνοντας τα ηνία του αγώνα πολύ νωρίς και κρατώντας τα μέχρι και το τέλος, το σύνολο του Ματζούλα κατάφερε να κλείσει υπέρ του την σειρά της σεζόν με τα «ελάφια» φτάνοντας στο 2-1 και έχοντας πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Οι Σέλτικς (53-24) κράτησαν την ομάδα του Μπουντενχόλζερ στους 99 πόντους έπειτα από 33 σερί ματς που τα «ελάφια» ξεπερνούσαν τους 100, με την πιο ευρεία νίκη του franchise με αντίπαλο τους Μπακς (55-22)- οι οποίοι παρόλα αυτά εξακολουθούν να ηγούνται της Ανατολής.

H βαριά ήττα προκάλεσε και νεύρα στους Μπακς όπως φάνηκε και από την αντίδραση του Θανάση Αντετοκούνμπο όταν ο Μπλέικ Γκρίφιν του έκανε φάουλ για να μην τον αφήσει να πλησιάσει το καλάθι στα 1’25” πριν το τέλος. Ο αδερφός του Γιάννη Αντετοκούνμπο έριξε κουτουλιά στον αντίπαλό του με τους διαιτητές να τον αποβάλουν με flagrant 2.

Το δίδυμο Τζέισον Τέιτουμ και Τζέιλεν Μπράουν είχε τον πρώτο λόγο σε αυτή την εμφάνιση με τους δυο τους να πετυχαίνουν τους μισούς από τους πόντους των Σέλτικς. Ο Τέιτουμ σημείωσε 40 με 8 ριμπάουντ και 8/10 τρίποντα (!) και ο… μασκοφόρος Μπράουν άλλους 30 (4/6 τρίποντα). Από 14 είχαν Μπρόγκτον και Χόρφορντ και 10 ο Σμαρτ των 8 ασίστ.

Στην άλλη πλευρά, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σταμάτησε στους 24 πόντους στην back-to-back βραδιά μετά το triple double με την Ιντιάνα. Είχε 11/27 σουτ (0/5 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 25 λεπτά. Στους διψήφιους προστέθηκαν οι Μίντλετον και Πόρτις με 13 και 12 αντίστοιχα, ενώ 8 είχε ο Λόπεζ και 6 ο Χόλιντεϊ.

Με συνεργασίες, τρίποντα και το δίδυμο στο πρώτο μέρος

Οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν πολύ να δείξουν τις διαθέσεις τους για το τι θα ακολουθούσε τα ξημερώματα της Παρασκευής στο Μιλγουόκι. Μετά τα πρώτα οκτώ λεπτά, στα οποία υπήρξαν πολλές εναλλαγές στο σκορ για να πάρει το παιχνίδι τον ρυθμό του, πήραν το προβάδισμα και αύξησαν την απόστασή τους από τους Μπακς με τον Μπράουν να έχει σημαντικό ρόλο στο 26-34 της αρχικής περιόδου.

Ο Αντετοκούνμπο που δεν κατόρθωσε να έχει καλή εκκίνηση στο ματς, ήταν ο σταθερός παράγοντας για τα «ελάφια» στο δεύτερο δωδεκάλεπτο. Εκεί όπου οι Σέλτικς δεν αντιμετώπισαν και πάλι δυσκολίες, χάρη στην καλή κυκλοφορία τους, στις συνεργασίες, αλλά και στα ποσοστά από το τρίποντο που παρέμεναν σε υψηλά στάνταρ.

Ο Τέιτουμ ακολούθησε τον Μπράουν στο κομμάτι του σκοραρίσματος και έδωσε έξτρα boost στους Κέλτες, που όσο έβλεπαν τους Μπακς να αστοχούν από μακριά (0/11 στο δωδεκάλεπτο), συνέχιζαν να ανεβάζουν αυτοπεποίθηση. Έφτασαν δις στο +30 (70-40, 73-43) και οδηγήθηκαν με ένα πολύ καλό μαξιλάρι στα αποδυτήρια.

Δεν άλλαξε η εικόνα στο δεύτερο

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, μερικά καλάθια από τον Γιάννη και η ασίστ του στον Λόπεζ για το jump shot στο 30ο λεπτό, δεν ήταν ικανά για να γυρίσουν την μπίλια του αγώνα και να φέρουν την αντεπίθεση για το Μιλγουόκι. Οι Σέλτικς εκμεταλλεύτηκαν τις δυνάμεις τους και ξέφυγαν ακόμη περισσότερο από το πεδίο του αντιπάλου τους έχοντας χάσει και τον Κρις Μίντλετον μετά από αγκωνιά που δέχθηκε στο πρόσωπο. Το +44 (64-108) που γράφτηκε από ασίστ του Μπράουν και τρίποντο του Τέιτουμ ουσιαστικά έριχνε τους τίτλους τέλους με το ροτέισον να ανοίγει.

Ο Αντετοκούνμπο δεν πάτησε καθόλου στο παρκέ για την τέταρτη και τελευταία περίοδο όπου όλα πλέον είχαν κριθεί και ο χρόνος μετρούσε αντίστροφα και… βασανιστικά. Ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε την ευκαιρία να πετύχει το πρώτο του καλάθι με τους Μπακς στην second unit.

Οι Μπακς έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, δεν βρήκαν ενέργεια από την περιφέρεια και μοιραία έφτασαν στην ήττα που προς το παρόν δεν έχει…αγκάθια.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-34, 47-75, 74-114, 99-140

Πηγή: gazzetta.gr