Τέιλορ Φριτζ – Στέφανος Τσιτσιπάς 2-0: Ήττα και αποκλεισμός στα προημιτελικά του Monte Carlo Masters

0
243

Ο Τέιλορ Φριτζ ήταν επιβλητικός, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να προβάλει μεγάλη αντίσταση, δεν έπαιξε με «καθαρό» μυαλό κι έτσι αποκλείστηκε στα προημιτελικά του Monte Carlo Masters (2-0 σετ), χάνοντας έτσι την ευκαιρία να “κυνηγήσει” την τρίτη σερί κατάκτηση στο χωμάτινο τουρνουά.

Την πρώτη του νίκη κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά μετά από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες πέτυχε ο Τέιλορ Φριτζ. Ο Αμερικανός (νο 10 στον κόσμο) έκανε ένα τρομερό ματς, νίκησε τον Έλληνα πρωταθλητή (νο 3 στον κόσμο) με 6-2, 6-4 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Monte Carlo Masters, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ο Τέιλορ Φριτζ έκανε ένα σχεδόν αλάνθαστο πρώτο σετ. Ο Αμερικανός έκανε τα break που χρειαζόταν απέναντι στον Στέφανο Τσιτσιπά, έφτασε με ευκολία στο 5-1 στα game και τελικά το κατέκτησε με 6-2, μετά από 29 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς έβγαλε ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο, αλλά στο 7ο game ο Τέιλορ Φριτζ κατάφερε να κάνει το break (4-3). Ο Έλληνας πρωταθλητής αντέδρασε με δικό του «σπάσιμο» στο σερβίς του Αμερικανού (4-4).

Το ματς όμως… έγειρε υπέρ του Φριτζ με νέα καθοριστικό break (5-4) και τελικά την κατάκτηση του σετ (6-4) μετά από 42 λεπτά, που του έδωσε και την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά στο Μόντε Κάρλο.