Super League 1, Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-0: Λυτρωτής Εμβιλά

0
144

Με γκολ του Γιαν Εμβιλά στο 84′ ο Ολυμπιακός που είχε και δοκάρι με τον Καμαρά στο 10′ επικρατεί με 1-0 της ΑΕΚ σ’ αγώνα της 23ης ημέρας της Super League 1 – Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός και στο +9 από τον 2ο ΠΑΟΚ

Ολυμπιακός νίκησε 1-0 την ΑΕΚ με γκολ του Εμβιλά στο 84′ και έφτασε στην 17η επικράτηση σε 22 αγώνες στη Super League Interwetten. Η Ένωση έμεινε στο – 17 από τους «ερυθρόλευκους».

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Βατσλίκ. Η άμυνα από δεξιά προς αριστερά απαρτίστηκε από Λαλά, Μανωλά, Παπασταθόπουλο και Ρέαμπτσιουκ. Η τριάδα στον άξονα απαρτίστηκε από Εμβιλά, Μ. Καμαρά και Μπουχαλάκη, ενώ η επιθετική από Α. Καμαρά, Τικίνιο και Μασούρα.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε κι εκείνη με 4-3-3. Στην εστία βρέθηκε ο Τσιντώτας. Ο Χατζισαφί διατηρήθηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας, το ίδιο ο Ρότα δεξιά, αλλά και το δίδυμο Τζεβέλλα – Μήτογλου στο κέντρο της αμυντικής γραμμής. Στον άξονα ξεκίνησαν οι Σιμόες και Σιμάνσκι, ο Άμραμπατ σε πιο ελεύθερο ρόλο κινούνταν πίσω από τον Ανσαριφάρντ, ενώ στα άκρα πήραν θέση οι Τσούμπερ (αριστερά) και Γκαρσία (δεξιά).

Το δοκάρι του Μαντί Καμαρά

Ο Αγκιμπού Καμαρά πήγε να κάνει ό,τι στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Να βάλει δηλαδή γκολ από τα… αποδυτήρια, μόνο που αυτή τη φορά, στο 49ο δευτερόλεπτο, έπιασε αέρα. Η ΑΕΚ έφυγε στην κόντρα στο 6ο λεπτό αλλά η κεφαλιά του Τσούμπερ από το γύρισμα του Άμραμπατ πέρασε παράλληλα με την εστία. Αν ο Ελβετός έβαζε καλύτερα το κεφάλι στην πορεία της μπάλας, θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ.

Αυτή επί της ουσίας ήταν η πιο αξιόλογη ευκαιρία της Ένωσης στα πρώτα 45 λεπτά. Του Ολυμπιακού, αντίθετα, ήταν το δοκάρι του Μαντί Καμαρά στο 10′. Χάρη στο τάκλιν του Χατζισαφί η μπάλα πήρε ύψος και τράνταξε το οριζόντιο. Είχε προηγηθεί ωραία κάθετη πάσα του Μπουχαλάκη στον χαφ από τη Γουινέα.

Πειθαρχημένη στην άμυνα η ΑΕΚ

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τη μπάλα στα πόδια και την κυκλοφορύσαν μέχρι να τη χάσουν, όταν επιχειρούσαν να πατήσουν στην αντίπαλη περιοχή. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν σωστά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, σοβαροί, απέφευγαν τα αμυντικά λάθη και κρατούσαν μακριά από την εστία του Τσιντώτα τους παίκτες του Μαρτίνς. Στο 25′ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Μασούρα διότι ήταν οφσάιντ (προηγήθηκε σέντρα του Μαντί από δεξιά).

Οι εξτρέμ του Ολυμπιακού, Μασούρας και Αγκιμπού, δεν μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά ακόμα και όταν για μερικά λεπτά, από το 25′ και μετά, άλλαξαν πλευρές. Ο Λιβάι Γκαρσία στο δεξί φτερό του Δικεφάλου έπαιρνε μπάλες, επιχειρούσε να επιτεθεί κάτω μέτωπο δίχως να κάνει την ενέργεια που οδηγούσε σε γκολ, ενώ ο Τικίνιο ήταν χαμένος και εξουδετερωμένος στη γραμμή κρούσης. Ένα αδύναμο σουτ στο 31′ έκανε, ενώ η ΑΕΚ ολοκλήρωσε το 45λεπτο με επίσης αδύναμα σουτ των Ρότα (33′), Άμραμπατ (37′) και Σιμάνσκι (44′). Κακό 45λεπτο, με ελάχιστες τελικές που άξιζαν αναφοράς.

Είσοδος Ονιεκούρου και 4-2-3-1

Ο Μαρτίνς στην ανάπαυλα αντικατέστησε τον Μαντί με τον Ονιεκούρου και άλλαξε τη διάταξη σε 4-2-3-1. Ο Νιγηριανός πέρασε αριστερά, ο Αγκιμπού σε θέση «10» και ο Μασούρας δεξιά. Ο Άμραμπατ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο όπως ολοκλήρωσε το πρώτο. Ήταν δραστήριος, πήρε μπάλες στα πόδια και προσπαθούσε να δημιουργήσει. Στο 52′ ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος, όταν η κεφαλιά του Τικίνιο από τη σέντρα του Λαλά κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιντώτα.

Ο Μπουχαλάκης στο 56′ πέρασε μια ακόμη πανέξυπνη κάθετη πάσα, για τον Ονιεκούρου, αλλά ο Τσιντώτας κινήθηκε γρήγορα και μάζεψε τη μπάλα, προτού την τσιμπήσει ο Νιγηριανός. Η πρώτη φορά που απειλήθηκε στο δεύτερο μισό ο Βατσλίκ ήταν στο 57′, από το σουτ του Ανσαριφάρντ που πήγε πάνω του (είχε προηγηθεί κεφαλιά του Μανωλά που κατέληξε στον Ιρανό).

Το παρ’ ολίγον αυτογκόλ του Μανωλά

Η ΑΕΚ έφτασε μια… ανάσα από τομ 0-1 στο 65′. Ο Μπουχαλάκης έχασε τη μπάλα από τον Σιμάνσκι, αυτός έκανε βαθιά μπαλιά και ο Μανωλάς στην προσπάθειά του να διώξει μακριά, έδωσε στη μπάλα πορεία προς την εστία. Τόσο ο στόπερ του Ολυμπιακού όσο και ο Βατσλίκ, που είχε βγει για να διώξει, άρχισαν να τρέχουν για να προλάβουν να διώξουν σε κόρνερ τη μπάλα. Για καλή τους τύχη την είδαν να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι (φάνηκε να το βρίσκει κιόλας) και ο Μανωλάς μονολογούσε: «Δεν το πιστεύω…». Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Σιμόες μπλόκαρε ο Τσέχος κίπερ, σε ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι έκαναν εύκολα λάθη και χρειάστηκαν σημαντικές παρεμβάσεις από Παπασταθόπουλο (70′) και Μανωλά (72′) για να μην παραβιαστεί η «ερυθρόλευκη» εστία, με κινητήριο μοχλό τον Τσούμπερ από αριστερά.

Ο Εμβιλά έδωσε τη λύση με τον μηρό

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε στην ενδεκάδα του Αραμπί, Ονιεκούρου, Βαλμπουενά, Ζοάο Καρβάλιο και Αγκιμπού. Ο μοναδικός κόφτης ήταν δηλαδή ο Εμβιλά μετά και την έξοδο του Μπουχαλάκη. Ο Μαρτίνς ρίσκαρε και δικαιώθηκε. Στο 84′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι όπου ερχόταν ως τρέιλερ ο Εμβιλά. Το πρώτο σουτ το ‘βγαλε ο Τσιντώτας, αλλά το δεύτερο με τον μηρό κατέληξε στα δίχτυα (1-0). Ο Ολυμπιακός που είχε αποκτήσει φρεσκάδα με την είσοδο του Καρβάλιο (πήρε θέση στο αριστερό φτερό) έφτασε πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ στο 90’+2’, ενώ ήδη ο Μαρτίνς είχε περάσει στο ματς τρίτο στόπερ (Μπα αντί Αγκιμπού). Ο Αραμπί πέταξε υπέροχα τη μπάλα για τον Ονιεκούρου, αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Τσιντώτα, αλλά νικήθηκε από τον κίπερ της Ένωσης. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ματς στα 95 λεπτά που παίχτηκαν.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (46′ Ονιεκούρου), Μπουχαλάκης (80′ Καρβάλιο), Αγκιμπού Καμαρά (90′ Μπα), Τικίνιο (80′ Αραμπί), Μασούρας (67′ Βαλμπουενά).

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμόες, Σιμάνσκι (88′ Σάκχοφ), Γκαρσία, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Ανσαριφάρντ (81′ Γέβτιτς).