Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεάλ Μαδρίτης 1-0: Ο Κιλιάν Εμπαπέ επέβαλε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη

0
303

Μπορεί τη νέα σεζόν, η Ρεάλ Μαδρίτης να βάλει στις τάξεις της. Ο Κιλιάν Εμπαπέ όμως αυτή τη στιγμή είναι παίκτης της Παρί Σεν Ζερμέν και… τίμησε το συμβόλαιο του. Ο Γάλλος εντυπωσίασε κόντρα στην “βασίλισσα” και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους (1-0) με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα. Μεγάλη εμφάνιση από τον Τιμπότ Κουρτουά, που “έβγαλε” πέναλτι του Λιονέλ Μέσι. Ο Κασεμίρο “’έσβησε” τον Αργεντινό και χάνει την ρεβάνς του “Μπερναμπέου”. Αμυντικά έπαιξε η ομάδα του Αντσελόνι στην Γαλλία.

Η Παρί είχε τον έλεγχο του αγώνα και από το ξεκίνημα του περιόρισε σε αμυντικό ρόλο την ρεάλ Μαδρίτης, χάνοντας και ευκαιρίες. Μόλις στο 5′ ο δραστήριος Εμπαπέ “χόρεψε” την άμυνα των φιλοξενούμενων, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Ντι Μαρία αστόχησε από καλό σημείο, μέσα από την μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων. Στο 18′ ο Γάλλος επιθετικός δέχθηκε την ασίστ του Μέσι, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κουρτουά, αλλά νικήθηκε από τον Βέλγο πορτιέρε, υπό την πίεση και του Καρβαχάλ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έβγαλε… ενέργεια στο χώρο του κέντρου (με Κασεμίρο, Μόντριτς και Κρόος), γεγονός που βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να φτιάξει μια σοβαρή φάση στα αντίπαλα καρέ. Μπενζεμά και Βινίσους έδειξαν δραστήριοι, αλλά δεν είχαν σουτ προς τα καρέ του Ντοναρούμα (είδαμε μόνο μια άστοχη κεφαλιά του Κασεμίρο στις καθυστερήσεις).

Με την έναρξη της επανάληψης (50′) η Παρί έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Κουρτουά ήταν σε ετοιμότητα και είχε εντυπωσιακή επέμβαση στο σουτ του Εμπαπέ, μέσα από τη μεγάλη περιοχή της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Βέλγος πορτιέρε κατέβασε… ρολά και λίγο αργότερα (61′). ο Καρβαχάλ ανέτρεψε τον Εμπαπέ, διαιτητής και VAR έδωσαν πέναλτι, αλλά ο Λιονέλ Μέσι δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων!

Η Παρί Σεν Ζερμέν όχι μόνο πήρε στη συνέχεια τον έλεγχο του αγώνα, αλλά έγινε και πιο επιθετική με την είσοδο του Νεϊμάρ στο ματς.

Τελικά, ο κορυφαίος των γηπεδούχων, Κιλιάν Εμπαπέ, ήταν αυτός που στην τελευταία φάση “πλήγωσε” την… πιθανότατα μελλοντική του ομάδα. Ο Γάλλος επιθετικός μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, περνώντας την μπάλα ανάμεσα από δύο αντιπάλους και με άψογο πλασέ νίκησε τον Κουρτουά για το τελικό 1-0.