Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: Τον… έριξε! “Πράσινο” πάρτι στο ΟΑΚΑ

0
337

Παλιές καλές εποχές συνεχίζει να θυμίζει ο Παναθηναϊκός του Γιώργου Δώνη, αφού επικράτησε με 2-0 του ΠΑΟΚ για την 22η αγωνιστική της Superleague στο ΟΑΚΑ και πέτυχε την 5η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι “πράσινοι” ήταν κυρίαρχοι στο ματς και με ανελέητο πρέσινγκ ισοστάθμισαν τη διαφορά ποιότητας με τους “ασπρόμαυρους”, τους οποίους έριξαν πλεόν από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ οι ίδιοι παρέμειναν στο κυνήγι της ΑΕΚ για την τρίτη θέση.

Το ματς

Με αέρα… φαβορί ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έδειξε διάθεση από την αρχή να πιέσει σε όλο το γήπεδο τον ΠΑΟΚ και βάλθηκε να προκαλεί από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας των φιλοξενούμενων. Ο “δικέφαλος του Βορρά” παρ’ όλα αυτά όποτε είχε τη μπάλα στα πόδια του μπροστά από το κέντρο του γηπέδου, έδειχνε την ποιότητά του και έμοιαζε πιο επικίνδυνος, δημιουργώντας και την πρώτη πολύ μεγάλη φάση του ματς στο 10′, με τον Μίσιτς να βγάζει πάσα “πάρε-βάλε” στον Σφιντέρφσκι, αλλά το πλασέ -πάνω στην κίνηση- του Πολωνού πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του επερχόμενου Διούδη.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ινσούα σημάδεψε τον Μακέντα στην… καρδιά της περιοχής του ΠΑΟΚ, αλλά η προβολή του Ιταλού έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Ζίφκοβιτς. Η πίεση του Παναθηναϊκού όσο περνούσε η ώρα εντεινόταν, με τους παίκτες των γηπεδούχων να κάνουν αριθμό… ρεκόρ στα κλεψίματα στη μεσαία γραμμή, με τους Εσίτι και Μαουρίτσιο να είναι οι αδύναμοι κρίκοι της “ασπρόμαυρης” ανάπτυξης. Στο 16ο λεπτό ο Μακέντα βρέθηκε σε θέση τετ-ά-τετ από δεξιά, αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ και η ευκαιρία χάθηκε.

Ο ΠΑΟΚ έκανε αισθητή την παρουσία του ξανά στο 29, όταν σε μία πολύ γρήγορη αντεπίθεση, ο Γιανούλης ξέφυγε από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, αλλά ο επερχόμενος Μαουρίτσιο πλάσαρε αδύναμα και ο Διούδης μπλόκαρε. Με τα λάθη όμως να συνεχίζονται αμείωτα για τους φιλοξενούμενους, το γκολ για τους “πράσινους” φαινόταν να είναι θέμα χρόνου, αρκεί να σταματούσαν να είναι επιπόλαιοι στην τελική πάσα, και έτσι έγινε…

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ζαχίντ να κλέβει άλλη μία μπάλα, να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το παράλληλο γύρισμα για τον Μακέντα που την έστειλε στα δίχτυα ξεσηκώνοντας τον κόσμο στο ΟΑΚΑ. Λίγα λεπτά αργότερα όμως, ο Αζέρος διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR ακύρωσε το γκολ καθώς η μπάλα φάνηκε να έχει βρει στο χέρι του Μακέντα πριν καταλήξει στα δίχτυα. Το ημίχρονο έκλεισε έτσι χωρίς τέρματα, με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια υπό τις έντονες αποδοκιμασίες των φιλάθλων του Παναθηναϊκού προς τον διαιτητή και τους παίκτες του ΠΑΟΚ.

Αν και θα ήταν λογικό ο ΠΑΟΚ να έχει… θορυβηθεί από την εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος, οι “ασπρόμαυροι” μπήκα στο ματς και στην επανάληψη σαν “υπνωτισμένοι” και αυτή τη φορά το πλήρωσαν. Ο Δώνης βρέθηκε εντός περιοχής στο 48′ και “άδειασε” τον Ίνγκασον, ο οποίος τον ανέτρεψε, με τον Αζέρο διαιτητή να καταλογίζει άμεσα το πέναλτι. Ο Μακέντα ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, με το γκολ αυτή τη φορά να μετράει και το “τριφύλλι” να ανοίγει το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα και στο 51′ ο Βαρέλα έκανε τρομερή κάθετη πάσα, βρίσκοντας το Λημνιό στην πλάτη της “πράσινης” άμυνας, αλλά ο διεθνής εξτρέμ έκανε κακό κοντρόλ και έδωσε στον Διούδη την ευκαιρία να διώξει μακριά τη μπάλα. Ένα διώξιμο που δεν κατάφερε να κάνει ο Ίνγκασον στο 56′, με τον Χατζηγιοβάνη να μπαίνει ανάμεσα στη μπάλα και τον αμυντικό του ΠΑΟΚ και να φεύγει μόνος του με τον Ζίφκοβιτς, τον οποίο πλάσαρε υπέροχα “γράφοντας” το 2-0 και δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στον Παναθηναϊκό για τη νίκη.

Ο Αμπέλ Φερέιρα, προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Μπίσεσβαρ και εν συνεχεία τους Πέλκα και Άκπομ, αλλά από τον ΠΑΟΚ σε καλή μέρα βρέθηκε μόνο ο Μίσιτς, ο οποίος στο 63′ σούταρε από καλή θέση εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Παναθηναϊκός στον αντίποδα είχε αποκτήσει… φτερά μετά το δεύτερο τέρμα του και έχασε ευκαιρίες (Χατζηγιοβάνης 75′, Νάγκι 76′) για να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν κάθε ελπίδα να μπουν ξανά στο ματς, όταν στο 84′ ο Μίσιτς έκανε φοβερή ατομική προσπάθεια και σούταρε δυνατά μόνος του με τον Διούδη όμως να πραγματοποιεί την επέμβαση του αγώνα κρατώντας το 2-0 και “κλειδώνοντας” μία μεγάλη νίκη για το “τριφύλλι”.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Παναθηναϊκός (Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Δώνης, Κουρμπέλης (71’ Ανουάρ), Νάγκι, Ζαχίντ (83’ Μπουζούκης), Χατζηγιοβάνης (77’ Νούνες), Μακέντα.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (60’ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Λημνιός, Μίσιτς, Βεϊρίνια (71’ Πέλκας), Σφιντέρσκι (70’ Άκπομ).