Ολυμπιακός – Βαλένθια 82-83: Απίστευτη ήττα μετά από φινάλε «θρίλερ» για τους Πειραιώτες στη Euroleague

0
189

Μετά από ντέρμπι με “θρίλερ” στο φινάλε, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 83-82 από τη Βαλένθια στο ΣΕΦ για την 6η αγωνιστική της Euroleague, γνωρίζοντας τη δεύτερη σερί ήττα του στην Ευρώπη.

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να είναι ασταμάτητος για ένα ακόμη ματς (20 πόντους, 7 ασίστ) και τους συμπαίκτες του εύστοχους από μακριά (52,6% στο τρίποντο), ο Ολυμπιακός έφθασε ακόμη και στο +16 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά “κόλλησε” στο τέλος στην επίθεση και η Βαλένθια κατάφερε να πάρει τη νίκη, με το μοναδικό προβάδισμά της στο ματς να έρχεται στο… τελικό σκορ.

Οι Πειραιώτες πέτυχαν μόνο 11 πόντους στην 4η περίοδο και με τον Σλούκα να χάνει δύο κρίσιμες βολές, επέτρεψαν στις “νυχτερίδες” να φύγουν με το διπλό από το ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός “έριξε” έτσι το ρεκόρ του στο 4-2 στην κατάταξη της Euroleague.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τους Βεζένκοφ και Γουόκαπ να έχουν 10 και 7 πόντους αντίστοιχα, πήραν από την αρχή του προβάδισμα. Η Βαλένθια ξεκίνησε όμως σουτάροντας εξαιρετικά από μακριά και με 4/5 τρίποντα έμεινε κοντά στο σκορ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 28-22.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Πειραιώτες ήταν ακόμη καλύτεροι στην άμυνα και “κλείδωσαν” τους αντιπάλους τους, αλλά τα πολλά τους λάθη (12) στην επίθεση, διατηρούσαν τη Βαλένθια σε μικρή απόσταση. Ο Σλούκας έδωσε λύσεις όμως στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +13 (47-34) στο 20′.

Μετά την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός επιτέθηκε στο καλάθι με τον Φαλ και προηγήθηκε με 53-37, αλλά οι Ισπανοί “έτρεξαν” ένα σερί 10-0 σε λίγα λεπτά και μείωσαν τη διαφορά στους 6 πόντους. Με τον Ντούμπλιεβιτς να φθάνει μάλιστα τους 15 πόντους, η Βαλένθια πλησίασε και τους 4 πόντους, αλλά δύο τρίποντα του Παπανικολάου δεν της επέτρεψαν να διεκδικήσει το προσπέρασμα. Ο Γουόκαπ με ασίστ και τρίποντο έδωσε επίσης ρυθμό στην επίθεση της ομάδας του Μπαρτζώκα, η οποία με buzzer beater του Σλούκα “έκλεισε” το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 71-58.

Η Βαλένθια ξεκίνησε όμως με 5-0 σερί την τελευταία περίοδο και μπήκε ξανά στο ματς, την ώρα που ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεση και έμεινε χαμηλά στο σκορ. Οι Πειραιώτες πέτυχαν μόνο 4 καλάθια στο διάστημα αυτό, αλλά ακόμη κι έτσι κρατούσαν τη νίκη στα… χέρια του. Ο Σλούκας πήγε δύο φορές στη γραμμή των βολών για να “καθαρίσει” το ματς, αλλά είχε αμφότερες 1/2 και ο Βεζένκοφ με τη διαφορά στο +2 πήγε να κάνει φάουλ στον Τζόουνς, αλλά οι διαιτητές το έδωσαν στο σουτ και ο Αμερικανός εκτέλεσε τρεις βολές, δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στο ματς στην ομάδα του. Στην τελευταία επίθεση ο Σλούκας έκανε airball και ο Πίτερς δέχθηκε τάπα (με διαμαρτυρίες για φάουλ) και έτσι ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 83-82 από τη Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα)

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα)