Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-66: Μεγάλη νίκη και πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας στις γυναίκες

0
128

Ο Ολυμπιακός είχε ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, έκανε μεγάλη αντεπίθεση στην επανάληψη, αλλά η ομάδα γυναικών των πρασίνων νίκησε τελικά με 66-60 στο βοηθητικό του ΣΕΦ και πήραν την πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδα στο μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη στην έδρα του Ολυμπιακού (66-60) στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας και προκρίθηκε στο final four του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ γυναικών, εκεί όπου είχαν ήδη φτάσει η Νίκη Λευκάδας, η Ελευθερία Μοσχάτου και ο ΠΑΣ Γιάννινα (τα ματς έχουν οριστεί για το τριήμερο 24-26 Μαρτίου 2023).

Η αναμέτρηση κρίθηκε στην ψυχραιμία του Παναθηναϊκού στο τελευταίο πεντάλεπτο, καθώς ακόμη κι όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 56-55 είχε το καθαρό μυαλό και την ευστοχία, με την Αλεξανδρή να σημειώνει με τρίποντο νέα ανατροπή (60-62 στα 26΄΄ για τη λήξη) και τις «πράσινες» να μην χάνουν το προβάδισμα… «Δώρο» της Σταμολάμπρου στις «πράσινες» οι 0/2 βολές στα 18΄΄ για τη λήξη, με την Πότερ να «κλειδώνει» το «διπλό» με… γκολ-φάουλ στα 9΄΄, γράφοντας το 60-65…

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 27-34, 45-47, 60-66

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 16(1), Σταμάτη 3(1), Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26(1), Νικολοπούλου 4, Δίελα, Σουκ 6, Βαμβακά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 16, Κωτούλα, Παυλοπούλου 2, Πότερ 12, Σωτηρίου 5, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 11(1), Κάρτερ 16(4), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου.