Euroleague, Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 67-58: «Πάτησε» τους Ιταλούς κι έφυγε για τετράδα

0
285

Μεγάλη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός που επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο 67-58 στο ΣΕΦ για την 27η αγωνιστική της Euroleague.

Με «ατσάλινη» άμυνα, τρομερό ΜακΚίσικ και τους Σλούκα, Βεζένκοφ και Φαλ να «ξυπνούν» την κατάλληλη στιγμή ο Ολυμπιακός ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων και πήρε σπουδαία νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 15-9 στη βαθμολογία της Euroleague.

Ο  Κώστας Σλούκας (16π., 4ασ.) μίλησε την πλέον κρίσιμη στιγμή, όταν με 8 σερί πόντους έδωσε αέρα 6 πόντων (56-50), με εναπομείναντα χρόνο 5 λεπτά. Βεζένκοφ (16π., 5ρ.), ΜακΚίσικ (14π.), Φαλ (12π.), αλλά και η προσφορά του Χασάν Μάρτιν στην 4η περίοδο (5ρ.). Στον αντίποδα Ο Ντέβον Χολ με 15 πόντους ήταν ο μόνος διψήφιος για την ομάδα του Μιλάνο, ενώ οκτώ πέτυχε ο Ντίνος Μήτογλου στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση.

Δείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Το ματς

Το ματς κινήθηκε από την αρχή σε χαμηλό σκορ, με τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που συναντούσε τα μεγαλύτερα προβλήματα ώστε να βρει διόδους προς το καλάθι των Ιταλών. Ο Φαλ ήταν ο μόνος που απειλούσε από τους Πειραιώτες σημειώνοντας 5 από τους 7 πόντους της ομάδας του στην 1η περίοδο. Ο Ντέβον Χολ είχε αναλάβει το σκοράρισμα από πλευράς Αρμάνι, ο Μελί με 5 πόντους πήρε τη σκυτάλη, για να ευστοχήσουν και οι Γκραντ, Μπέντιλ, διαμορφώνοντας το σκορ της 1ης περιόδου, 7-15.

Οι Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Ντέβον Χαλ έδωσαν αέρα 12 πόντων στην ιταλική ομάδα (7-19), για να πετύχει δύο λεπτά μετά την έναρξη της 2ης περιόδου το πρώτο καλάθι ο Κώστας Σλούκας. Ο Κωνσταντίνος Μήτογλου που πάτησε παρκέ για πρώτη φορά μετά από τρεισήμισι μήνες πέτυχε το επόμενο καλάθι για την Αρμάνι (9-21), αλλά έκτοτε ο Ολυμπιακός άρχισε να παίζει άμυνα.

Από την άμυνα, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, ξεμπλόκαρε και επιθετικά για να απαντήσει με επιμέρους σκορ 14-4 χάρη σε λύσεις από Σλούκα και τρίποντα από Σάσα Βεζένκοφ και Σακίλ ΜακίΚισικ (23-25). Οι Πειραιώτες είχαν επιστρέψει από το -12 στο καλάθι, ενώ τρία φάουλ μετρούσε ήδη από το 26ο λεπτό ο Ταρτσέφσκι.

Η ισοφάριση δια χειρός Βεζένκοφ, 27-27, μετά την ανάπαυλα αναπτέρωσε τις ελπίδες του Ολυμπιακού και των φιλάθλων του. Όμως δύο «κολλητά» τρίποντα του Ντέβον Χολ που έφτασε τους 12 προσωπικούς πόντους έστειλαν την Αρμάνι στο +6 (27-33). Παίζοντας σετ μπάσκετ, με υπομονή και σωστές επιλογές, η ομάδα του Μιλάνου ξέφυγε και με +8 (29-37), την ώρα που μόνο οι ΜακΚίσικ και Φαλ απειλούσαν το καλάθι των Ιταλών από πλευράς γηπεδούχων.

Ο Ντόρσεϊ με 2 βολές «έγραψε» το 31-37 και μετά το 31-39 από τον Κάιλ Χάινς, οι ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ μείωσαν και πάλι (35-39). O Mήτογλου έκανε το 35-41, ο Ολυμπιακός πλησίαε σε 38-41 και μετά την τεχνική ποινή στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, ο Σλούκας διαμόρφωσε με μία βολή το 39-41. Όμως πετυχαίνοντας τους πρώτους πόντους του στον αγώνα ο Λουίτζι Ντατόμε έδωσε ανάσα, 39-43 στην ομάδα του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την 4η περίοδο με τον Χασάν Μάρτιν αντί του Φαλ στο «5» και όπως στον τελικό Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό στην Κρήτη, ο Αμερικανός αποδείχτηκε… λύρα 100. Η παρουσία του στη ρακέτα (με προσωπικό αντίπαλο τον Μήτογλου) άλλαξε τα δεδομένα, για να προσπεράσουν οι «ερυθρόλευκοι» 48-47 με έμμεσο τρίποντο του ΜακΚίσικ. Το τρίποντο του Ντατόμε αμέσως μετά ήταν «μαχαιριά», αλλά ο Κώστας Σλούκας «μίλησε» ξανά την πιο κρίσιμη στιγμή.

Ο γκαρντ του Ολυμπιακού πέτυχε 8 πόντους σερί για το 56-50 υπέρ του Ολυμπιακού, στο 35ο λεπτό! Όμως, ο Χασάν Μάρτιν χρεώθηκε με 4ο φάουλ αμέσως μετά, με τον Μουσταφά να επιστρέφει στο «5». Ντιλέινι και Χάινς απάντησαν για το 56-53, με τον Φαλ να φωνάζει «παρών», με 4 δικούς του πόντους, 60-53. Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ συνέχισαν ό,τι είχε αρχίσει ο Σλούκας, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 67-58, με μία βολή.

Τα δεκάλεπτα: 7-15, 25-27, 39-43, 67-58

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 6 (0/5 σουτ, 6/7 βολές, 3 ασίστ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης 1, Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (1/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/4 σουτ), ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ).

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 9 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ρόντριγκεθ 2 (6 ασίστ, 3 λάθη), Ταρζούσκι, Ρίτσι, Χολ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ντιλέινι 8 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μήτογλου 8, Ντάνιελς, Χάινς 7 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 2, Ντατόμε 5 (1).