Euroleague, Μπασκόνια-Ολυμπιακός 62-72: Επιστροφή στις νίκες

0
278

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες αφού επικράτησε με 72-62 της Μπασκόνια στην Ισπανία σε αγώνα της 25ης ημέρας της Euroleague -«Καυτός» Ντόρσεϊ με 17π και ακολούθησε με 15 ο Βεζένκοφ – Στο 13-9 οι  Πειραιώτες και στην 9η θέση

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην βασική του αρχή, έπαιξε καταπληκτική άμυνα και στην άλλη πλευρά του παρκέ τα 11/21 τρίποντα του επέτρεψαν να επικρατήσει της Μπασκόνια με 62-72 και να διακόψει το σερί των τεσσάρων διαδοχικών αρνητικών αποτελεσμάτων.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο παρκέ. Ο Ουόκαπ είχε εγκλωβίσει τον Μπόλντγουιν με την άμυνά του και έτσι είχε βραχυκυκλώσει όλη η επιθετική λειτουργία των Βάσκων.

Στην άλλη πλευρά η μπάλα ακούμπησε αρκετά κοντά στο καλάθι, οι Φαλ και Βεζένκοβ σκόραραν και εν συνεχεία ήρθε και το τρίποντο του Παπανικολάου για το 5-13 (4′). Το τάιμ άουτ του Σπάχια δεν ήταν ικανό να ανακόψει τουλάχιστον την αμυντική προσήλωση και έτσι με τον Ντόρσεϊ να βρίσκει δύο διαδοχικές φορές το δρόμο προς το καλάθι το σκορ έγινε 7-18 (8′) πριν μειώσουν οι γηπεδούχοι με τρίποντα των Πίτερς και Κούρουκς σε 13-18.

Στην δεύτερη περίοδο οι Πειραιώτες δεν έβρισκαν τρόπο να «πληγώσουν» την άμυνα των Βάσκων, τα σουτ κυρίως από μακρινή απόσταση έβρισκαν σίδερο και οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 21-20 (15′). Ο Σλούκας πρόσφερε ένα τρίλεπτο ηρεμίας, έδωσε την μπάλα στο low post και Πρίντεζης με Βεζένκοβ έκαναν το 23-27 (18′) με το τρίποντο του Σλούκα λίγο αργότερα να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου (29-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι του Βεζένκοβ και τρίποντο του Ουόκαπ (29-37, 12′), ωστόσο ο Αμερικανός στη συνέχεια έκανε πολλά λάθη, αποδιοργάνωσε τους συμπαίκτες του και ο Πίτερς μείωσε σε 37-39 (15′).

Ο πλουραλισμός του Ολυμπιακού πήρε μπροστά αφού με σκορ από τους Βεζένκοβ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Φαλ βρέθηκαν λύσεις όμως ο Πίτερς δεν είχε σταματημό. Παρ’ όλα αυτά η περίοδος ολοκληρώθηκε με 44-50.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την βιασύνη του στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, έκανε λάθη και οι Βάσκοι με 3/3 τρίποντα προσπέρασαν με 53-50 (33′). Σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν περίφημα αφού στην πίσω πλευρά όλοι ξεπερνούσαν τον εαυτό τους και μπροστά Παπανικολάου με Βεζένκοβ έκαναν το 55-60 (35′).

Η μοναδική απάντηση που δεν είχαν βρει ήταν για να περιορίσουν τον Πίτερς ο οποίος ισοφάρισε στους 60 πόντους, πριν απαντήσει ο Ντόρσεϊ με 5 δικούς του πόντους για το 60-65 (37′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν τρεις καλές άμυνες και κάπου εκεί φρόντισαν να μην επιτρέψουν στους αντιπάλου τους να διεκδικήσουν τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 29-32, 44-50, 62-72

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Λαμάρ Πίτερς, Ραϊέστε 2, Μπάλντουιν 5 , Γκρέιντζερ 5, Ίνοκ 9 , Κοστέλο 4 , Άλεκ Πίτερς 18 , Γκιεντράιτις 12 , Κούρουτς 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12, Ντόρσεϊ 17 , Φαλ 6, Σλούκας 8 , Μάρτιν, Βεζένκοβ 15, Πρίντεζης, Παπανικολάου 12, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 2