Champions League: Η Βιγιαρεάλ διέσυρε τη Γιουβέντους κι η Τσέλσι έβγαλε αντίδραση πρωταθλήτριας στη Γαλλία

0
201

Η τελική σύνθεση της 8αδας των προημιτελικών του Champions League θα έχει την περσινή πρωταθλήτρια Τσέλσι, όχι όμως και τη Μεγάλη Κυρία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου – Η απίθανη Βιγιαρεάλ μετά το 1-1 στο Μαδριγάλ, νίκησε με 3-0 στο Τορίνο σκοράροντας και  τρία γκολ από το 78′ και μετά – Η Τσέλσι βρέθηκε να χάνει 1-0 από την Λιλ που πίστεψε στην ανατροπή (2-0 το πρώτο ματς), αλλά Πούλισικ (45’+3′) και Αθπιλικουέτα (71′) έκαναν την ανατροπή

Για μία ακόμη φορά τα τελευταία χρόνια η Γιουβέντους αποδεικνύεται κατώτερη των περιστάσεων και αποχαιρετά πολύ νωρίς το Champions League. Κι αυτή τη φορά ο αποκλεισμός της ήρθε με εκκωφαντικό τρόπο, καθώς το «κίτρινο υποβρύχιο» της Βιγιαρεάλ έστειλε τρεις… τορπίλες συστημένες στο σκουριασμένο σκαρί της Μεγάλης Κυρίας και το έστειλε για τα καλά στον… βυθό.

Την ίδια ώρα η «προβληματική» κι ακέφαλη Τσέλσι, που δεν ξέρει τι της ξημερώνει, βρέθηκε να πιέζεται ακόμη περισσότερο μετά το γκολ της Λιλ, αλλά έβγαλε χαρακτήρα έκανε την ανατροπή στη Βόρειο Γαλλία και συνεχίζει την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου της…

Γιουβέντους-Βιγιαρεάλ 0-2

Η Βιγιαρεάλ κατέκτησε πέρυσι το Europa League, αλλά φέτος ζει μεγάλες στιγμές και στο Champions League! Το Κίτρινο Υποβρύχιο θριάμβευσε στο Τορίνο της Γιουβέντους με 3-0 και προκρίθηκε πανάξια στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

«Κλειδί» η αναποτελεσματικότητα της Γιούβε στο πρώτο ημίχρονο και οι αλλαγές του Ουνάι Έμερι στο τελευταίο ημίωρο, με τον Βάσκο κάτοχο τεσσάρων Europa League να πανηγυρίζει για πρώτη φορά στην καριέρα του παρουσία στην οκτάδα του Champions League (η Βιγιαρεάλ μετράει τρεις προκρίσεις σε ισάριθμες παρουσίες!), με την Γηραιά Κυρία να αποκλείεται στους «16» για τρίτη διαδοχική σεζόν. Τελικά, μάλλον δεν «έφταιγε» ο Κριστιάνο Ρονάλντο…

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο, με την Γιούβε να μην έχει πρόβλημα στο να δίνει την μπάλα στην Βιγιαρεάλ και αυτή να την κυκλοφορεί ανενόχλητα, τουλάχιστον μέχρι τα όρια της εστίας του Βόιτσεχ Στσέσνι.

Οι Μπιανκονέρι, για άλλη μια φορά χωρίς Κιελίνι – Μπονούτσι στο κέντρο της άμυνας (ο πρώτος στον πάγκο μαζί με τον Πάουλο Ντιμπάλα), έψαχναν να απειλήσουν κυρίως με σέντρες και στην πρώτη καλή του Χουάν Κουαδράδο άγγιξαν το γκολ, με τον Άλβαρο Μοράτα να δοκιμάζει με κοντινή κεφαλιά τα ρεφλέξ του Χερόνιμο Ρούγι (11’).

Η πρώτη, μεγάλη ευκαιρία του Ισπανού επιθετικού, έδειξε να αποσυντονίζει για λίγο την ομάδα του Έμερι, την άμυνα της οποίας έπιασε… θάλασσα δύο λεπτά αργότερα, χωρίς να μπορούν να το εκμεταλλευτούν Κουαδράδο και Ντούσαν Βλάχοβιτς για να ανοίξουν το σκορ.

Ο Σέρβος επιθετικός έκανε, επί της ουσίας για πρώτη φορά, εμφανή την παρουσία του με την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, όταν ο Μοράτα «άνοιξε» την ιταλική αντεπίθεση, με τον Ρούγι να αποκρούει εντέλει το μακρινό και επικίνδυνο σουτ του Βλάχοβιτς.

Αυτή η φάση τον έβαλε για τα καλά στο κλίμα του αγώνα αφού, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα και ύστερα από συρτή σέντρα του Μοράτα, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της κίτρινης εστίας, με τον Ρούγι να παρακολουθεί απλά την πορεία της.

Το δοκάρι… ταρακούνησε την Βιγιαρεάλ, η οποία στο transition είχε με την σειρά της πρώτη καλή ευκαιρία, όταν σε σουτ του Τζιοβάνι Λο Σέλσο από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι, παρ’ ότι έπαιζαν χωρίς επιθετικό – σημείο αναφοράς (ο Ζεράρ Μορένο δεν είναι ακόμα απόλυτα έτοιμος για 90λεπτο), «απέπνεαν» κίνδυνο όταν έπαιρνε την μπάλα ο Αρνό Ντανζούμα ο οποίος, εκτός απροόπτου, θα είναι η επόμενη μεγάλη πώληση της Βιγιαρεάλ (ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι είχε βάλει… δύο παίκτες να τον επιτηρούν!), μαζί βεβαίως με τον Γιέρεμι Πίνο και τον Πάου Τόρες.

Η ξεχωριστή μονομαχία Βλάχοβιτς – Ρούγι βίωσε ένα ακόμα κεφάλαιο στο 35’, όταν με εξ’ επαφής κεφαλιά ο πρώτος δεν μπόρεσε (εκ νέου) να νικήσει τον δεύτερο, με τον Αργεντινό τερματοφύλακα να κρατάει όρθια την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο.

Μέτριος (έως κουραστικός) ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους δύο προπονητές να μην προβαίνουν σε αλλαγές, θέλοντας να τις αφήσουν για αργότερα, σε έναν αγώνα άλλωστε που… μύριζε επικίνδυνα παράταση, με βάση το πόσο συντηρητικές και προσεκτικές ήταν και οι δύο ομάδες.

Ένα μακρινό σουτ του Αντριέν Ραμπιό που ο Ρούγι μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια λίγο πριν από την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού έδωσε το έναυσμα να ανέβουν λίγο οι (ποδοσφαιρικοί) τόνοι, αν και τα σουτ των Βλάχοβιτς και Κουαδράδο δεν προβλημάτισαν τον Αργεντινό γκολκίπερ.

Η Βιγιαρεάλ παραήταν παθητική και έχανε πολύ γρήγορα την μπάλα, με τον Έμερι να επιλέγει τον Φρανσίς Κοκλέν για τα χαφ και τον Σάμουελ Τζουκβουέζε για τα άκρα της επίθεσης, ψάχνοντας μεγαλύτερη αμυντική δυναμική από τον πρώτο και εκρηκτικότητα από τον δεύτερο.

Λίγο αργότερα μπήκε και ο Ζεράρ Μορένο αντί του Λο Σέλσο, με τον πρώτο να κάνει παρέα στον απελπιστικά μόνο μέχρι εκείνο το σημείο Ντανζούμα και να εξελίσσεται σε κομβικό παίκτη για την έκβαση της αναμέτρησης.

Η Γιούβε είχε μια μεγάλη, αλλά ανούσια κατοχή μπάλας, οι Ισπανοί περίμεναν στα όρια της περιοχής και τα λεπτά κυλούσαν άνευ αξιοσημείωτης φάσης, μέχρι που έφτασε το 76ο λεπτό, όταν ο Ζεράρ με κάθετη πάσα βρήκε τον Κοκλέν, αυτός ανατράπηκε από τον Ντανιέλε Ρουγκάνι και ο Πολωνός διαιτητής Σιμόν Μαρτσίνιακ, ύστερα από εξέταση του VAR, έδειξε ορθά την άσπρη βούλα.

Ο Ζεράρ, ο οποίος είχε να αγωνιστεί από τις 6 Φεβρουαρίου λόγω τραυματισμού, ανέλαβε την εκτέλεση και, έστω και δύσκολα, νίκησε τον Στσένι, προκαλώντας παροξυσμό στους 600 φίλους της Βιγιαρεάλ που ταξίδεψαν στο Τορίνο (78’).

Αμέσως μετά το γκολ ο Αλέγκρι έριξε μέσα τον Ντιμπάλα αντί του Ρουγκάνι και λίγο αργότερα τον Φεντερίκο Μπερναρντέσκι αντί του Μανουέλ Λοκατέλι, η Γιουβε ρίσκαρε γιατί δεν είχε άλλη επιλογή, αλλά η Βιγιαρεάλ «χτύπησε» ξανά (85’).

Κόρνερ του Ντάνι Παρέχο, γύρισμα του Σερζ Οριέ και ο Πάου Τόρες, εντελώς ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι, σφράγιζε με πλασέ μια πανάξια πρόκριση της Βιγιαρεάλ, η οποία είχε την τύχη και τον Ρούγι να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και την υπομονή για να κάνει την ζημιά στην επίθεση.

Και, μάλιστα, δεν έμεινε εκεί, αφού με τη Γιουβέντους απελπισμένη και τους παίκτες της εκτός θέσης, βγήκε σε νέα κόντρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και κέρδισε δεύτερο πέναλτι σε χέρι του Ματάις ντε Λιχτ σε σουτ του Ντανζούμα.

Ο Ολλανδός ανελαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Στσέσνι και έδωσε πανηγυρικό τόνο στην μεγάλη πρόκριση του Κίτρινου Υποβρυχίου, το οποίο μπαίνει ως ένα από τα αουτσάιντερ στην κληρωτίδα των προημιτελικών, αλλά αποδεικνύοντας ότι δεν έχει να φοβηθεί τίποτα και κανέναν.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Στσέσνι – Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Ρουγκάνι (79’ Ντιμπάλα) – Κουαδράδο, Λοκατέλι (83’ Μπερναρντέσκι), Αρτούρ, Ραμπιό, Ντε Σίλιο – Βλάχοβιτς, Μοράτα (86’ Κεν).

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι): Ρούγι – Οριέ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Εστουπινιάν – Πίνο (65’ Τσουκβουέζε), Παρέχο (86’ Πεδράθα), Καπουέ, Τριγέρος (65’ Κοκλέν) – Λο Σέλσο (74’ Ζεράρ Μορένο) – Ντανζούμα.

Λιλ-Τσέλσι 1-2

Ολοκλήρωσε τη δουλειά και πάει προημιτελικά! Ακόμα κι όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Τσέλσι δεν αγχώθηκε, έφτασε στην ανατροπή (1-2) με… συνοπτικές διαδικασίες κόντρα στη Λιλ και με δυο νίκες σφράγισε το εισιτήριο για τους «8».

Απαντά στις κυρώσεις με… προκρίσεις! Μπορεί η Τσέλσι να βιώνει έναν εφιάλτη δίχως τέλος στα διοικητικά, όμως στο χορτάρι παραμένει ακλόνητη νικήτρια. Και μπορεί να αγχώθηκαν για μερικά λεπτά με το προβάδισμα της Λιλ, όμως οι Λονδρέζοι επανέφεραν άμεσα την ισορροπία, έφτασαν σε ολική ανατροπή (1-2) στο δεύτερο μέρος και σε συνδυασμό με τη νίκη στο Λονδίνο σφράγισαν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Champions League.

Ο πρόλογος του αγώνα πάντως άνηκε στους Γάλλους που γνώριζαν εκ προοιμίου πως αν ήθελαν να ανατρέψουν το σκορ του πρώτου αγώνα, τότε όφειλαν να σκοράρουν από νωρίς. Το πλάνο λοιπόν αφορούσε πίεση ψηλά και αδιάκοπα ανεβάσματα προς την περιοχή της Τσέλσι, η οποία ωστόσο διατηρούσε χαμηλό το τέμπο για να διασφαλίσει το μηδέν στα μετόπισθεν. Μια στιγμή αδράνειας ωστόσο αρκούσε για να τη φέρει προς στιγμήν με την πλάτη στον τοίχο. Στο Στο 37΄ Ο Ζορζίνιο έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, ο ρέφερι καταλόγισε την παράβαση και ο Μπουράκ Γιλμάζ άνοιξε το σκορ για τη Λιλ από το σημείο του πέναλτι για να γίνει ο τρίτος γηραιότερος παίκτης (σε ηλικία 36 ετών και 277 ημερών) που βρίσκει δίχτυα σε νοκ άουτ φάση του Champions League. Στην πρώτη της ουσιαστική φάση όμως η Τσέλσι κατάφερε να ισοφαρίσει. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Πούλισικ τρύπωσε στην αντίπαλη περιοχή και έπειτα από έξοχη κάθετη του Ζορζίνιο έγραψε το 1-1.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, με τον ρυθμό να παραμένει χαμηλός και τη Λιλ να πλησιάζει πρώτη στο γκολ στο 63΄, όμως η μπάλα από την κεφαλιά του Σέκα σταμάτησε στο δοκάρι. Κι αφού δεν έγινε σε εκείνο το σημείο το 2-1, οι Λονδρέζοι βρήκαν την ευκαιρία για την ολική ανατροπή. Στο 71΄ο Μάουντ έκανε τη μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο επερχόμενος Αθπιλικουέτα σκόραρε με το… γόνατο για το 1-2. Στο 90+1΄ ο Αλόνσο δεν κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, με το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους και να σηματοδοτεί τη νίκη Νο. 32 του Τούχελ στο Champions League, ο οποίος μετρά πλέον τις περισσότερες που έχει πετύχει ποτέ προπονητής στα πρώτα 50 ματς στη διοργάνωση.

Λιλ (Ζοσελίν Γκουρβενέ): Ζαρντίμ, Τσελίκ (59΄Γουεά), Τζαλό, Μπότμαν (57′ Ονανά), Γκούντμουντσον (78΄Μπράνταριτς), Φόντε, Μπαμπά (78΄Γκόμεζ), Τσέκα, Ντέιβιντ (77΄Μπεν Αρφά), Γιλμάζ, Αντρέ

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί, Αλόνσο, Κρίστενσεν (33΄Τσαλόμπα), Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Κόβασιτς (46΄ Μάουντ), Καντέ, Ζορζίνιο (74΄Λόφτους Τσικ), Χάβερτζ (83΄Ζίγιες), Πούλισικ (74΄Λουκάκου)